Πρόσθεσα και την επιλογή "Λευκό".

Θεωρώ ότι η πυρηνική ενέργεια είναι χρήσιμη:
α) για τα διαστημόπλοια και τα ταξίδια στον Άρη. Υπήρχαν παλιότερα σχέδια και επανεξετάζεται το ενδεχόμενο αυτό.
β) για την κατασκευή όπλων που θα διασφαλίσουν την ειρήνη σε μια ισορροπία τρόμου με τη γειτονική Τουρκία.

Για την παραγωγή όμως πυρηνικής ενέργειας είμαι αντίθετος.
Πάντα θα υπάρχουν κίνδυνοι.
Νομίζω ότι κανείς υπέρμαχος της πυρηνικής ενέργειας δε θα δεχόταν να κατοικεί δίπλα σ' ένα πυρηνικό εργοστάσιο.
Πάλι θα υπάρχει εξάρτηση καθότι το πυρηνικό καύσιμο θα εισάγεται.
Υπάρχει ένα θέμα με τα πυρηνικά απόβλητα, τι θα τα κάνουμε. Νομίζω ότι το κόστος διαχείρισης τους είναι πολύ υψηλό εκτός εάν τα ρίχνουμε βαρέλια στη μεσόγειο, εκεί νοτιοδυτικά της Πελοποννήσου που έχουμε το μεγαλύτερο βάθος >5.000μ ή τα εξάγουμε σε καμιά αφρικανική χώρα!
Έχουμε καμιά οικονομοτεχνική μελέτη για να δούμε αν συμφέρει τελικά οικονομικά; Ποιο το κόστος κατασκευής και λειτουργίας για τα ~30 ζωής του αντιδραστήρα;
Μήπως καλύτερα να εισάγουμε ενέργεια από τους γείτονες; Έτσι κι αλλιώς εξαρτημένοι θα είμαστε.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα της ενέργειας μπορεί να λυθεί με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες και μια σειρά μέτρων που θα έπρεπε να ληφθούν ώστε να μειώσουμε τις ανάγκες μας σε ηλεκτρική ενέργεια. Πάντως η αντικατάσταση των κλιματιστικών δε νομίζω να είναι μια απ' αυτές.